Planety układu słonecznego

 

 

 

 

Najprostszy sposób na zapamiętanie kilku informacji w ustalonej kolejności to zamiana nazw – najczęściej wyrazów, do których nie mamy obrazowego skojarzenia, na inne, łatwiej zapadające w pamięć.

Dzięki temu wykorzystujemy naturalne własności umysłu, który:

  1. szybciej zapamiętuje obrazy,
  2. zapamiętuje skuteczniej , gdy informacja jest przetworzona na głębszym poziomie (wymaga zaangażowania większej ilości szarych komórek)
  3. najłatwiej i najtrwalej wiąże te informacje, które samodzielnie „przerobi” inaczej mówiąc sam wymyśli.

W indywidualnym przetwarzaniu faktów na użytek ich lepszego zapamiętywania można się doskonalić stosując techniki pamięciowe. Zanim wypracujemy własne, warto popróbować z tymi, które są powszechnie znane i przez innych sprawdzone. Doskonałym przykładem może być zapamiętanie planet układu słonecznego. Oczywiście ćwiczenie ma sens dla tych, którym kolejność Saturna, Marsa i Jowisza jest nieznana – albo nigdy ich nie interesowała albo też, mimo prób, nijak nie mogli tego zapamiętać.układ słoneczny

Planety krążące wokół Słońca to: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun. Na końcu jest Pluton, jednak od jakiegoś czasu przestał być planetą, gdyż stwierdzono, że jest planetoidą (ze względu na wielkość a raczej niewielkość). Uruchomienie wyobraźni niewiele tu pomaga, gdyż koniec końców te planety wyglądają podobnie – przynajmniej dla większości nie pasjonującej się astronomią. Zatem zamiast tworzyć obraz tych ciał niebieskich, łatwiej zapamiętamy kolejność układając wpadającą w ucho historię. Warunek jest jeden: pierwsze litery każdego wyrazu naszej historii muszą odpowiadać pierwszym literom nazw planet: M, W, Z, M, J, S, U, N (P)

układ planet wierszyki

 

 

Ten sposób zapamiętania planet zakłada, że nazwy planet znamy i nie one stanowią kłopot, lecz ich kolejność. Ponieważ dwie planety zaczynają się na tę samą literę: Merkury i Mars, wypada jedynie zapamiętać, że pierwszy jest ten o dłuższej nazwie lub, że po Ziemi jest Mars (którego to planujemy kolonizować, bo jest najbliżej).

Oczywiście jednokrotne przeczytanie przytoczonych przykładów (moja wiecznie zapracowana mama jutro sama usmaży naleśniki! Czy też: moją wole znaj matole, jak się uprę nie pozwolę) nie gwarantuje natychmiastowego i wiecznego zapamiętania, tylko je po prostu ułatwia i czyni przynajmniej trochę zabawnym. Trwałe zakotwiczenie w pamięci wymaga kilkukrotnego powtórzenia (5 powtórek: od razu, na dzień następnym, za tydzień, za miesiąc).


układ planet historyjka

 

 

 

 

Można też pokusić się o własne historie (Merkury zakochał się w Wenus, zamieszkali na Ziemi i objadali się Marsami. Marsem poczęstowali Jowisza, który w Saturnie rzucił Urok na Neptuna)

Artykuły powiązane

Tęcza – najczęściej cieszy i wywołuje podziw. 
Zapamiętaj kilka wyrazów dzięki którym pozbędziesz się samogłosek ...
A oto "rysoprzepis". Nie musi byc piękny, żeby był skuteczny.