Kursy językowe, nauki tańca czy jazdy samochodem, szkolenie z komunikacji czy asertywności uczą różnych umiejętności i wydawałoby się, że nie mają ze sobą wiele wspólnego. Jednak u podstaw każdego z nich leży dokonanie zmiany. Zresztą zmiany towarzyszą nam nieustannie. Niekiedy chętnie się im poddajemy, nieraz za wszelką cenę próbujemy ich uniknąć. Nierzadko zaś bywa tak, że bardzo chcemy dokonać zmiany, ale wciąż nam się to nie udaje. Obiecujemy sobie, że tym razem wytrwamy w realizacji postanowień, podejmujemy kolejne próby dokonania zmiany, mamy dobre chęci a znowu kończy się powrotem do „stanu wyjściowego”. Czyli do naszych starych nawyków i schematów działania.

Co musi się zdarzyć, aby nastąpiła zmiana?

W jaki sposób dokonać trwałej zmiany?

Otóż pierwszym krokiem do zmiany jest poczucie dyskomfortu, niezadowolenia z bieżącego stanu. Sam dyskomfort jednak nie wystarczy aby wprowadzić zmianę w życie, wystarczy do podjęcia próby, zainicjowania zmiany, jednak może się okazać, że szybko stracimy zapał i energię. Dlatego drugim czynnikiem jest wizja, czyli wyobrażenie o skutkach zmiany. Wizja, która nie tylko wskazuje racjonalne i pożądane skutki zmiany, ale również, budzi emocje. Będąc niezadowolonym z aktualnego położenia, mając wizję, która nas motywuje i uskrzydla do działania możemy wstąpić na krętą ścieżkę zmiany. Aby od razu nie utknąć na tej drodze potrzebna jest jeszcze dobra i wiarygodna metoda.

zmiana wykres

Czyli pierwsze kroki doświadczane w procesie zmiany muszą zachęcić do podjęcia kolejnych. Inaczej mówiąc nie mogą nas przerazić i spowodować, że wystraszeni szybko wrócimy do tego, co było.

Jednym słowem: dyskomfort, wizja i łatwość pierwszych kroków na drodze zmiany musi przeważyć nad trudami i kosztami zmian. Jeżeli nasze obawy, przyzwyczajenia i nawyki oraz postawy i przekonania przeważą nad poczuciem dyskomfortu, wizją i metodą, to nie mamy szansy na zmianę. Czy to w nauce języka obcego, czy w zmianie diety bądź systematycznym uprawianiu sportu

Zatem planując zmianę, warto rozpatrzyć ją jako nierówność, gdzie po jednej stronie znajdują się czynniki wspierające zmianę, a po przeciwnej siły hamujące. Zyskamy wówczas realny wpływ na dokonanie zmiany..