mapa myśli mapa myśli

Mapy myśli (Mind Map) to koncepcja notowania przedstawiana jako nowoczesna i rewolucyjna. Tony Buzan – pomysłodawca i twórca idei mindmappingu propaguje ją od początku lat 70,

 w Polsce jego koncepcja jest znana od lat przynajmniej dwudziestu. Rewolucyjność natomiast opiera się na wykorzystaniu naturalnego sposobu działania mózgu. 

Każdy, kto zna i stosuje mapy myśli (Mind Map) jest przekonany o ich roli w pobudzaniu kreatywności, usprawnianiu pamięci, poprawie myślenia skojarzeniowego i wyższej efektywności pracy umysłowej. Od kilkunastu już lat korzystam z tej formy notowania, jako trener efektywności osobistej nie tylko stosuję Mind Map, ale także zachęcam innych do porzucenia notatek linearnych i odkrycia efektywności zawartej w pracy z mindmappingiem.
W momencie, gdy idea map myśli przestała mieć znamiona nowoczesnej, stając się już niemal powszechnie znaną (choć nie oznacza to stosowaną), pojawiła się okazja aby zaczerpnąć wiedzy u źródła. W dniach 15-16.05.2015r Tony Buzan osobiście poprowadził w Krakowie seminarium Train the Trainers, podczas którego miałam sposobność dogłębnie poznać jego koncepcję i zyskać nowe spojrzenie nie tylko na mindmapping. Kolejny raz okazuje się, że bezpośredni kontakt z autorem daje dodatkowe efekty i niebywale lepsze rezultaty niż wiedza zdobywana poprzez studiowanie jego prac. W niezwykle prosty sposób Tony Buzan przekazuje ideę, której realizacja fundamentalnie zmienia jakość myślenia.