Czy wiesz, że:

Ingres namalował "Łaźnię turecką" mając... 82 lata

Sofokles napisał "Króla Edypa" w wieku 75 lat

G.W. Goethe napisał "Fausta" po 80- tce ?

 

Trenować pamięć, czy warto ?

 

Na to pytanie każdy powinien odpowiedź sobie sam.

Na pewno warto się nad zagadnieniem ćwiczenia pamięci zastanowić, gdyż dotyczy spraw niebagatelnych. 

Pamięć definiuje kim jesteśmy, co osiągnęliśmy i określa, dokąd zmierzamy. To od jej sprawności zależy nasza codzienność i przyszłość. Natomiast to, jak funkcjonuje pamięć w wielkim stopniu zależy od nas samych.

 Jaki sens ma długie życie, jeśli się go nie pamięta?

Przez wiele lat pokutował stereotyp, że pamięć pogarsza się wraz z wiekiem i w zasadzie, nie mając na to wpływu, musimy się z takim poglądem pogodzić. Dzisiaj wiemy, że pamięć zmienia się wraz z wiekiem. Natomiast badania nad funkcjonowaniem mózgu prowadzą do  optymistycznego wniosku, że proces uczenia się zachodzi w każdym wieku, podobnie jak proces tworzenia przez ludzki mózg nowych neuronów (komórek nerwowych). Zatem w każdym wieku mamy szansę, aby nie tylko cieszyć się sprawnością intelektualną, ale również ją podnosić (oczywiście pomijając przypadki osób chorych na choroby tzw. neurodegeneracyjne). Wiemy na przykład, że nowo powstałe komórki nerwowe, aby stały się przydatne i zwiększały moc umysłu muszą zostać zaprzęgnięte do pracy - wówczas wbudują się w struktury szarych komórek mózgu. W przeciwnym razie - obumierają. Stąd taka rola ćwiczeń umysłowych - bo właśnie ćwiczenia zmuszają neurony do aktywności. Ćwiczyć pamięć można rozwiązując krzyżówki, sudoku, czytając książki i ucząc się nowych umiejętności. Po pewnym czasie wpadamy jednak w schematy: krzyżówki rozwiązujemy automatycznie (niewiele się zastanawiając), dawniej trudna gra (szachy, karty) też nie stanowi wyzwania. Ciągle powtarzane czynności nie są niczym nowym i nie stanowią trudności dla mózgu. A on właśnie tego potrzebuje: nowych bodźców, nowych trudności! Tylko w ten sposób mobilizujemy go do pracy. Dlatego zachęcamy do szukania nowych wyzwań, rozwijania pasji, uczenia się czegoś nowego. Jednym ze sposobów jest trening pamięci.

Trening pamięci może kojarzyć się z męczącymi zadaniami ...Nic bardziej mylnego - mózg pracuje chętnie, jeśli pracuje z przyjemnością. Dlatego zadania są różnorodne, często śmieszne i na pewno nie powinny być nużące.  Zależy nam na efektach, zatem stopień trudności zwiększamy w miarę trwania treningu. Co więcej - tu nie ma niepowodzeń! Każdy, kto ćwiczy wygrywa, bo robi to dla siebie.

 

Więcej w tej kategorii: Biznes i instytucje »