Zainspirowani występem Pana Tomasza Bielawskiego w programie The Brain proponujemy cykl zadań na percepcję wzrokową...
Percepcja wzrokowa, czyli zdolność rozróżniania i interpretowania bodźców wzrokowych. Poniżej znajdują się dwa okna wypełnione kolorowymi kwadracikami. Na pierwszy rzut oka wydają się identyczne, jednak cztery miejsca różnią się kolorami. Szukając tych różnic ćwiczymy spostrzeganie, analizowanie a także wytrwałość – to w przypadku osób, którym takie zadania sprawiają trudność. Jeżeli uporasz się z tym zadaniem w czasie:
  • 3 sekund – to masz szansę startować w The Brain,
  • 5 sekund – to gratulujemy, masz sokoli wzrok
  • 10 sekund – czas, w którym 80% osób upora się z tym zadaniem. Najdłużej trwa poszukiwanie czwartego kwadratu.
  • Gdy po 15 sekundach rezygnujesz, bo masz oczopląs od tych kolorów – masz rację, zostaw to na później. Za drugim podejściem znajdziesz kwadraty szybciej, niż myślisz.
kolorykolory1
Jeżeli nie odnajdujesz różnic to zastanów się, dlaczego? Albo patrzysz niewidzącym wzrokiem, albo koncentrujesz się na czymś innym (np. na szybkości i czasie, w którym chcesz to wykonać – wówczas dzielisz swoją uwagę, co powoduje spadek skuteczności działania) albo po prostu rzadko podejmujesz czynności wymagające sprawnej percepcji. Wyszukiwanie podobieństw i / lub różnic miedzy elementami (rysunkami, przedmiotami) to dobre ćwiczenie umysłu. Te z pozoru podobne zadania angażują do pracy różne części mózgu: inne odpowiadają za widzenie różnic, inne zaś za spostrzeganie podobieństwa. Podobnie rzecz się ma z obejmowaniem obrazu jako całości – kolorowe okno i postrzeganiem obrazu jako zestawu mniejszych elementów – wiele kwadracików w różnych kolorach. Skrótowo rzecz ujmując za widzenie szczegółów odpowiada lewa półkula mózgu, a za obraz całości - prawa. Wybierając się na wycieczkę i ciesząc się widokiem natury w naszych umysłach wciąż zachodzi ten złozony proces: lewa półkula dostrzega drzewa, prawa zaś widzi … las.