planszówki, zaproszenie na spotkania z grami

Nazwy geograficzne

Nie każdy jest zapalonym geografem czy też podróżnikiem, któremu łatwo przychodzi uczenie się nowych nazw geograficznych. Niektóre nazwy trzeba po prostu znać, bo inaczej się nie da. W tym przypadku proponuję zastosować prawo skojarzeń. Zamiast wielokrotnego powtarzania czy też tzw. "zakuwania" zdecydowanie lepiej sprawdzi się metoda kreatywna i do tego zabawna.

Otóż - podobnie jak w przypadku zapamiętywania nazwisk - najlepiej zastanowić się i wyszukać, z czym można skojarzyć obcobrzmiacą nazwę. Co istotne - nie chodzi o szukanie skojarzenia do znaczenia, tylko do samej nazwy.

Dla przykładu: słysząc, (czytając), Wenezuela umysł poszukuje czegoś, co może powiązać z Wenezuelą. Zależnie od posiadanej wiedzy mogą to być bardzo różne informacje - np. kraj w Ameryce Południowej, Hugo Chavez, ropa naftowa, itp. Proponuję jednak, aby nie skupiać się na wiedzy o tym kraju, lecz na jego nazwie!

Czyli WENEZUELA ...

Niektórym od razu przychodzą do głowy rózne skojarznie, inni muszą się wysilić, aby w nazwie WENEZUELA zobaczyć, usłyszeć coś znanego. 

Ktoś wprawiony w rebusach słownych zauważy w końcówce imię Ela. Ktoś inny skojarzy to z Wenecją (zresztą Wenezuela to właśnie "mała Wenecja"). Mając już skojarzenie należy je sobie wyobrazić (pamięć jest w dużej mierze oparta na wzroku, zatem jak najczęściej wykorzystujmy wizualizacje do zapamiętywania). 

Teraz pozostaje zrobić to samo ze stolicą Wenezueli, czyli nazwą Caracas. 

CARACAS...

Tutaj możemy zobaczyć Cara albo usłyszeć: Kara i kas(ę)

Teraz należy połączyć Elę z karą i kasą (lub z Carem i kasą).

Połączenie zawsze powinno być zabawne, zaskakujące oraz zwizualizowane (czyli przedstawione w postaci obrazów).

Ważne jest, aby w nim coś się dzało - umysł nie znosi statyki, natychmiast się nudzi i ... wyłącza. Im więcej akcji - tym lepiej.

W powyższym przykładzie Ela mogła dostać karę bo wydała kasę. Lub Ela (w Wenecji) spotkała Cara, a on dał jej kas(ę). ....

W ramach treningu proponuję zapamiętać stolice poniższych krajów:

Gujana Francuska - Kajenna

Urugwaj - Montevideo

Peru - Lima

Arabia Saudyjska - Rijad

Oman - Maskat

Oceń ten artykuł
(9 głosów)

Artykuły powiązane

Tęcza – najczęściej cieszy i wywołuje podziw. 
        Najprostszy sposób na zapamiętanie kilku informacji w ustalonej kolejności to zamiana nazw – najczęściej wyrazów, do…
Zapamiętaj kilka wyrazów dzięki którym pozbędziesz się samogłosek ...
Więcej w tej kategorii: « Trudne nazwy Słówka »
Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.