planszówki, zaproszenie na spotkania z grami

Oczywiście najwięcej problemów przy zapamiętywaniu sprawiają wyrażenia skomplikowane, długie i rzadko używane. Stąd też w wielu miejscach można znaleźć pomysły na to, jak ujarzmić takie właśnie trudne wyrazy bądź zwroty. Jednak ostatnio zapytano mnie, jak pomóc małym dzieciom w nauce słówek z angielskiego? Trochę to może zaskakiwać, ale im lepiej zamy język, tym trudniej nam pomóc komuś w stosowaniu techniki słów zastępczych (inaczej skojarzeniowej). Stąd często lektorzy odrzucają ten sposób uczenia się, gdyż, wg wielu z nich, jest on zupełnie bezsensowny. Metoda skojarzeniowa (lub technika słów zastępczych) opiera się na tym, że nie znając jakiegoś wyrazu szukamy podobnego do niego - takiego, który znamy i potrafimy sobie wyobrazić. Na przykład słysząc słowo mimisbrunnr (jeżeli oczywiście nie wiemy, co to jest), to naturalnym dla umysłu będzie poszukiwanie znaczenia - a dokładniej obrazu (umysł zapamiętuje obrazy!). Słysząc obce słowo - szuka i ... nie znajduje nic. Dlatego tak trudno zapamiętać to, czego nie potrafimy sobie wyobrazić.

Jeśli już nic nie znaleźliśmy  i nadal nie wiemy, co to mimisbrunnr, to tu zaczyna się stosowanie techniki słów zastępczych - szukamy dalej wśród znanych nam słów, czyli szukamy czegoś podobnego do mimisbrunnr. 

I teraz każdy znajdzie "coś" innego: jeden mimikę i Brunnera, inny nie wie, kto to Bruner więc wymyśli brunatny, a inny znajdzie studnię (Brunnen po niemiecku to studnia).

Wynika z tego, że metoda słów zastępczych jest niezwykle indywidualna i ma sens tylko wówczas, gdy samodzielnie wymyślamy własne skojarzenia. Proponowanie komuś, aby zapamiętał  według naszych pomysłów przynosi najczęściej mierne efekty.

Z tego też powodu, ktoś, kto dobrze zna język od razu przywołuje znaczenie słowa i nie ma absolutnie innych skojarzeń, niż jego znaczenie. Słysząc (czytając) "hungry" natychmiast rozkodowujemy to jako "głodny", a próba wynalezienia czegoś podobnego to wysiłek nie lada. 

Jednak dzieciom te pospolite słowa nastręczają nieraz niemało kłopotu. Stąd poniżej moja propozycja zapamiętania kilku z nich. Przykłady mogą być inspiracją do samodzielnego wymyślania sposobów zapamiętania, gdyż tylko wówczas nauka słówek bedzie efektywna.

Oceń ten artykuł
(10 głosów)

Artykuły powiązane

Tęcza – najczęściej cieszy i wywołuje podziw. 
        Najprostszy sposób na zapamiętanie kilku informacji w ustalonej kolejności to zamiana nazw – najczęściej wyrazów, do…
Zapamiętaj kilka wyrazów dzięki którym pozbędziesz się samogłosek ...
Więcej w tej kategorii: « Nazwy geograficzne Hormony »
Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.